Само два узорка безалкохолних пића по квалитету нису одговарала техничким прописима, док су сви узорковани производи пива задовољили критеријуме квалитета.
Пољопривредна инспекција Министарства пољопривреде и заштите животне средине је у јулу и августу на територији целе Србије извршила проверу безбедности код 38 произвођача освежавајућих безалкохолних пића и 25 произвођача пива, те утврдила да само два узорка по квалитету нису одговарала техничким прописима, саопштено је данас из тог министарства.
Узорковано је 38 узорака (по један производ код произвођача) освежавајућих пића и 25 узорака пива, и то 15 у оригиналном паковању и девет из буради (ринфуз).
Анализом безбедности производа код акредитоване, од стране Министарства, овлашћене лабораторије, константовано је да од узоркованих производа освежавајућих безалкохолних пића само два узорка по квалитету нису одговарала техничким прописима.
Они су имали мањак суве материје од декларисане, објашњено је у саопштењу, у коме се додаје да је произвођачима наложено њихово повлачење из промета и забрана промета док се недостатци не отклоне, а поднете су и пријаве у складу са прописима.
Код 11 производа освежавајућих безалкохолних пића констатовани су недостатци на декларацијама који су се односили на ненавођење категорије адитива, назнаке о условима чувања и начину коришћења, категорије производа и енергетске вредности, адресе произвођача и неусаглашености фонта слова за навођење алергена.
Решењима је произвођачима наложено да декларације усагласе са прописима.
Такође, анализом безбедности производа констатовано је да микробиолошки сви производи задовољавају хигијенске критеријуме.
Сви узорковани производи пива по квалитету одговарају техничким параметрима и микробиолошки сви производи пива задовољавају критеријуме.
Код 12 узоркованих производа пива констатовано је непостојање одговарајуће декларације у складу са техничким прописима, а недостаци на декларацијама су се односили на ненавођење фонта слова за назнаку алергена, нејасан рок употребе, неправилно назначена количина алкохола, услови чувања и назнака увозника.
Пољопривредни инспектори су наложили да произвођачи примене корективне мере и усагласе своје декларације са прописаним дефиницијама, а за све наложене мере произвођачима је дат рок, након чега ће се извршити поновна контрола.
На целој територији Србије контрола хране биљног порекла спроводи се плански, континурано и редовно, наводи та инспекција.
Пољопривредна инспекција обавља контролу безбедности хране биљног порекла у фази производње, прераде и промета на велико и мало, преглед пословних просторија, објеката, постројења, уређаја, стручних лица, предмета и роба у производњи, преради и промету на велико и мало, као и узорковање производа ради провере безбедности.
Закон о безбедности хране јасно дефинише да је забрањено да се у промет ставља храна која није безбедна.
Они који послују са храном, у свим фазама производње и промета, дужни су да обезбеде и докажу да су намирнице која се налази у промету безбедне за употребу и они сносе сву одговорност.
Контрола коју је спровела пољопривредна инспекција обухватила је поред осталог, испуњеност услова производње по техничким прописима, стручног лица одговорног за производњу, врсту производа, проверу безбедности пре пуштања у промет, декларисање и узорковање производа са линије производње.
Извор:Б92