27. 11. 2024.

 

Грађани Србије који летују у иностранству све више осим готовине са собом носе и платне картице. Практични савети банака и стручњака су стигли још почетком лета: платну картицу треба користити за плаћање, а готовину на банкоматима је боље не подизати – за разлику од продавнице, на њима се плаћа провизија. Познато је да је омиљена земља за летовање наших људи Грчка. Тамо је и с банкама и с картицама овог лета било баш доста драме. Редове пред банкама и сада гледамо путем ТВ екрана. Зато банкари саветују да се понесе доста готовине. Они који се спремају за летовање у Грчкој треба да знају да све мање продавница држи ПОС терминале. Очигледно, радије би жив новац на руке него допуну рачуна у банци. Може се десити да картица не буде од помоћи ни за најосновније куповине.

С каквим предзнањем треба да крену у иностранство корисници платних картица? Које картице важе, има ли провизија за плаћње и подизање готовине, колика је?

Пут до тих информација иде преко банке која је картицу издала. У иностранству се могу користити картице из програма „виза“, „мастеркард“, „маестро“, „американ експрес“ и „дајнерс“. Поједине банке траже од корисника картица да их активирају за употребу ван Србије. Уколико то не учине, клијенти могу бити непријатно изненађени. Ако им банкомат прогута картицу, моћи ће да је добију назад тек када се врате у Србију.

Када већ активирају картицу и провере услове, није лоше да се распитају и за провизије. Већина банка за куповину робе у радњама не наплаћује провизију, али је за подизање на банкоматима има. Поједине банке имају другачију тарифу када се новац подиже дебитном картицом, а другачију за кредитну.

Већина наших банка основаних страним капиталом има своје куће и у другим земљама, али наши људи су за њих тамо углавном страни клијенти, као да имају рачун у било којој другој банци. Изузетак је Ерсте банка: она не наплаћује клијентима провизију на банкоматима у Црној Гори, Аустрији, Хрватској, Чешкој, Словачкој, Мађарској, Румунији и Украјини. За друге земље провизија је два одсто, или минимум два евра.

Војвођанска банка, чланица НБГ групе, подизање новца с банкомата наплаћује три одсто, или минимум три евра ако је проценат за изведену трансакцију мањи. Обавеза је да клијент има девизни рачун везан за картицу, а у банци препоручују да се све то провери пре одласка на летовање. Нема попуста ни ако се новац подиже на њиховим банкоматима у Грчкој, Бугарској, Македонији или Албанији. Провизије нема за куповину робе и услуга директно.

У банци Интеза, као и код колега, нема провизије код шопинга картицом. Код банкомата је ситуација слична. Подизање готовине дебитном картицом стаје два одсто, или три евра ако је износ провизије при подизању мањи. Трошкови су већи ако се у банкомат убаци кредитна картица. Тада је провизија три одсто, а минимална сума која се за то плаћа пет евра.

Клијенти који подижу новац на банкоматима треба да знају бар двадесетак речи на енглеском везаних за трансакције уколико већ не знају језик земље у којој бораве јер је он први на свим банкоматима. Ако погреше, банкомат гута картицу.

Понети број банке

Пре одласка у иностранство треба обавезно понети број банке и њеног кол-центра у Србијиа. Уколико је картица украдена, прогутао ју је банкомат или има других проблема, то треба јавити матичној банци код нас.

Добро је да клијенти активирају и услугу праћења стања рачуна путем мобилног телефона јер ће тако моћи да прате трансакције. Многи клијенти и имају ту услугу у оквиру пакет-рачуна, али је нису користили. Све папирне исечке, било с банкомата или из продавнице, треба сачувати. У случају да се кретања на рачуну које има клијент и које је реализовала банка не слажу, они ће бити драгоцен материјал за сравњивање стања на рачуну, без тога ће то тешко моћи да се провери.

Извор: Дневник

Претрага

Центар за европске политике

BEUC, The European Consumer Organisation

THE GLOBAL VOICE FOR CONSUMERS