Због одлуке да не користи генетски модификоване састојке џин брзе хране „Чипотл” оптужен је да се рекламира играјући на карту „неоснованог страха потрошача”
Већ две недеље у 1.800 објеката великог америчког ланца „Чипотл” ништа из јеловника не садржи генетски модификоване организме (ГМО). То је први џин брзе хране који је избацио контроверзне састојке у земљи у којој више од 90 процената соје и кукуруза има генетски промењену структуру.
Оснивач и директор компаније Стив Елс рекао је за „Њујорк тајмс” да је то још један корак ка њиховој визији да промене начин размишљања о брзој храни, „јер ако се нешто брзо послужује, не значи да мора да буде од јефтиних сировина, са конзервансима, филерима, стабилизаторима, вештачким бојама и укусима”.
Потез је наишао на одобравање углавном Американаца млађе генерације који воде рачуна о здравој храни, али и на жестоке критике присталица ГМО. Они су оптужили компанију да се рекламира играјући на карту неоснованог страха потрошача, јер наука није доказала штетност генетске манипулације.
Други аргумент критичара је да рекламном кампањом „Храна са интегритетом” компанија ствара привид да је њихова понуда здравија него код конкуренције, иако су више пута били на удару здравствених радника због висококалоричних порција са много соли.
Истиче се, такође, да нису избацили соду са ГМО кукурузним заслађивачем и да и даље користе месо животиња храњених ГМО храном.
„Чикаг трибјун” у уводнику критикује „Чипотл” да се „придружио хајци прехрамбених, еколошких и здравствених активиста који су ГМО претворили у прљаву реч”. „Њујорк магазин” пише да се забраном потенцијално обмањују потрошачи који „погрешно могу да претпоставе да је компанија то урадила због здравља, а не публицитета”. „Чипотл” је уверен да је донео праву одлуку. Према последњим анкетама, половина Американаца је забринута због присуства ГМО у храни. Постоје сумње да она може да изазове алергије и отпорност на антибиотике.
Ланац мексичке хране, познат по буритосима и такосима, први је почео да у јеловнику обележава шта садржи ГМО. У међувремену су им се придужили и неки други ресторани, додуше не много њих. Мало је вероватно да ће га и сада следити, јер би повећана потражња за сировинама без ГМО утицала на поскупљење и створила проблеме у набавци.
„Чипотл” је и раније доносио одлуке које су знале да се краткорочно негативно одразе на пословање само да би задржао имиџ компаније која брине о квалитету. Прошлог децембра је саопштио да не може да обезбеди свим ресторанима свињетину за јело карнитас пошто је контрола код једног од добављача показала да не испуњава стандарде за узгој стоке. Та несташица и даље траје и утиче на резултате продаје. Када је реч о сировинама које немају ГМО, не очекују проблеме јер су унапред са фармерима направили планове. Признају да ће неки производи морати да поскупе, али минимално.
Овом ланцу ће бити лакше да избаци генетски измењене састојке јер за цео јеловник користи само 68 састојака, укључујући со и бибер, док један од конкурената само за буритосе употребљава 81 састојак.
У Србији забрањен узгој и промет, у ЕУ одлучују чланице
Став америчке академије наука и Европске комисије јесте да је храна с ГМО безбедна. По мишљењу америчке Агенције за храну и лекове (ФДА), обележавање таквих намирница није неопходно јер је њен нутритивни садржај исти као и код оне која није генетски модификована.
На нивоу Европске уније је новом директивом одлучивање о ГМО препуштено државама чланицама. Све земље дозвољавају промет робе која садржи манипулисане гене (уз обавезно обележавање), али не и узгој, који се врши у неколицини земаља.
У Србији је законом из 2009. забрањено гајење и промет ГМО и то је наводно главна препрека за чланство Србије у Светској трговинској организацији.
Извор: Политика