Налепнице прво на фрижидерима и замрзивачима, телевизорима, машинама за веш и судове, док ће ознаке на сијалицама бити промењене од 1. септембра
На тржишту Европске уније од марта ове године продају се уређаји с новим ознакама о енергетској ефикасности, а ускоро ће, према најавама, стизати и до наших потрошача. Како је објавио портал „Европа.рс”, уређаји пореклом из ЕУ с новом енергетском ознаком наћи ће се на српском тржишту вероватно и пре ступања прописа на снагу. Употреба енергетски ефикасних уређаја у домаћинству, заједно са новим прозорима и вратима, доводи до значајне уштеде енергије и смањења трошкова.
– Потрошач треба да зна шта значе енергетске ознаке на уређајима. На тржишту не смеју да се нађу уређаји који немају енергетску ознаку. Важно је да се побринемо да су подаци који стоје на налепници тачни. У Србији не постоје лабораторије које проверавају да ли су клима-уређаји заиста у енергетској класи која је на њима наведена. Пројекат ради на унапређењу капацитета лабораторија у Србији како би се испитале енергетске карактеристике производа и како бисмо имали гаранцију усаглашености са свим важећим прописима – рекао је за овај портал др Мирко Ђапић са пројекта ЕУ за енергетску ефикасност и еко-дизајн производа.
Енергетске ознаке сада садрже поједностављену скалу енергетских разреда, од тамнозелене А – за енергетски најефикаснији уређај који доприноси смањењу рачуна и емисије угљен-диоксида, до црвене Г – за најмање ефикасан уређај, док се категорије А+, А++ и А+++ више не користе. Нове ознаке прво се примењују на белој техници (фрижидерима и замрзивачима, машинама за веш и машинама за судове), као и телевизорима, док ће се ознаке на сијалицама променити од 1. септембра 2021, а потом и на осталим уређајима.
Поред ознаке за енергетску класу производа, нове налепнице на кућним апаратима (регистрованим у бази података ЕУ) имају и кју-ар код у горњем десном углу, помоћу којег грађани могу сазнати више информација о производу из Европске базе података о енергетским ознакама на производима. Производи на нашем тржишту морају да задовољавају захтеве за означавање који су на снази у Републици Србији, али не морају нужно бити регистровани у европској бази података.
Када је реч о фрижидерима и замрзивачима, у односу на старе ознаке, осим нових класа енергетске ефикасности, ова ознака садржи другачији пиктограм за запремину ових уређаја (слика са флашом и пахуљом), и другачији пиктограм (слика са звучником) за ниво буке, као и нову ознаку за класу нивоа буке.
Према подацима Републичког завода за статистику, домаћинства имају највећи удео у укупној потрошњи енергије у Србији – 35 одсто. Јавно-комерцијални сектор троши око 10 одсто, индустрија 26 одсто, саобраћај 27,5 одсто, а остало троши пољопривреда. Већина грађана Србије (68 одсто) сматра да њихов лични ангажман може у малој мери допринети енергетској ефикасности, док само једна четвртина верује да њихово домаћинство у великој мери може допринети енергетској ефикасности, показало је истраживање куповних навика и познавања енергетски ефикасних уређаја грађана Србије, спроведено раније ове године за потребе пројекта.
У Републици Србији потрошња енергије је четири до пет пута већа него у земљама Европске уније, односно њеним старим чланицама, и два до три пута већа у односу на земље у суседству које су однедавно у ЕУ, што говори о потреби за унапређењем енергетске ефикасности у нашој земљи. Како је раније објавило Европско удружење за заштиту потрошача (БЕУЦ), нова правила купцима знатно олакшавају избор економичнијих апарата. На овај потез Европа се одлучила због тога што је стари начин означавања збуњивао потрошаче, а Брисел такође има план да до 2030. године повећа енергетску ефикасност за 27 одсто. БЕУЦ је објавио како је само један од четири испитаника разумевао шта подразумевају А+ ознаке и сугерисао да је боље вратити се се старој А–Г скали, где би класа А увек била синоним за најефикасније техничке производе. Анкете такође показују да 86 одсто купаца беле технике и малих кућних апарата уважава енергетску ознаку приликом куповине електричних уређаја, али им често није најјасније колику уштеду тачно остварују. Ознака за већу уштеду сугерише и на бољи квалитет самог уређаја јер то значи да су коришћене новије технологије. Списак уређаја чије ће ознаке бити промењене биће накнадно проширен, док ће грејна тела и даље имати ознаку А+, све до 2030.
Европска унија је 1992. године донела директиву о обавезном обележавању електричних уређаја за домаћинство налепницама за означавање енергетског разреда. Од тада се ниједан уређај не може наћи на тржишту без те налепнице. Планирано је и увођење регистра производа по енергетској ефикасности, како би се остварила боља контрола таквих производа. Процењује се такође да је до сада око 15 процената техничке робе било нетачно обележено, када је реч о скали енергетске ефикасности.
Извор: Политика