У примену је ушао нови правилник о конзумним јајима којим се, поред правила о квалитету, доноси и ново означавање јаја на паковањима уместо досадашњих А, Б, Ц... Сада ћемо знати и да ли су јаја органска, или да ли су коке у кавезу.
Што се квалитета тиче, правилник живинска јаја дели на јаја А и Б квалитета, с тим што ће се на рафовима продавница наћи само јаја А класе, појашњава Тамара Бошковић из Управе за ветерину .
"А класа значи да су јаја свежа и у промету ће се налазити само јаја А класе. Такође, постојаће и јаја изузетне свежине - стара највише 10 дана од ношења. Постојаће и екстра свежа јаја - до четири дана после ношења", напоменула је Бошковићева гостујући у Јутарњем програму РТС.
Класа Б више неће постојати у промету, већ ће ићи у индустријску производњу - у кондиторе или као храна за животиње.
Оно што ће можда с почетка збуњивати купце је нова номенклатура за величину јаја. Јаја су досад по величини била подељена у седам класа - СС као најкрупнија (70 грама), па ка мањима С, А, Б, Ц, Д и Е (само 45 грама).
Нови правилник има потпуно другачију класификацију. Сада ће најмања јаја, сва она испод 53 грама, носити ознаку S, па надаље М (53-63 г), L (63-73 г). све до ознаке познате (и прилично неодређене) код одеће - XL. У случају јаја то су она тежа од 73 грама.
Али то није све. Такође, на кутијама ће стајати и класификација на основу исхране кока носиља.
"Ознака 0 су органска јаја, 1 јаја из слободног узгоја, 2 јаја подног узгоја, 3 кавезна јаја", навела је Бошковићева додајући да ће та ознака бити саставни део броја који се налази и на јајету и на спољном паковању.
Табла и на пијацама
Када је реч о јајима која се продају на пијацама, она по новом правилнику носе назив "неупакована јаја". Такође, и на пијацама ће смети да се продају само јаја А класе. "Индивидуални произвођач ће морати да има ознаку истакнуту на табли - да ли је органски узгој, која је величина и тако даље", казала је Бошковићева.
Свако јаје ће бити нумерисано бројем - број типа храњења кокошке, број објекта где се јаје производи, РС ознаке за Србију и регистрациони број који се додељује у бази података Управе за ветерину.
Рок трајања, и у продавницама и на пијацама, не може да буде дужи од 28 дана од дана ношења. Она са ознаком "екстра" морају бити у продавници већ четвртога дана од дана ношења, а остала најкасније 21. дана.
"Јаја ће бити те свежине које купац у Србији и треба да захтева", истакла је Бошковићева.
Према њеним речима, нови правилник уведен је како би се стандарди у Србији усагласили са правилима у региону која су на снази већ десетак година.
Извор: Мондо/ТАНЈУГ