Филет ослића је филет рибе која није ослић?!
Случајна или намерна обмана потрошача приликом декларисања?
Поступајући по приговору потрошача, правни тим Националне организације потрошача Србије дошао је до следећих сазнања:
Рибу Тheragra chalcogramma поједини трговци, између осталих Мetro Cash & Carry д.о.о. – робна марка Аро, Принципал дуо – робна марка Барка и Delhaize Serbia д.о.о. – робна марка Премиа, декларишу као филет ослића, иако та риба није ослић (Merluccius).
Правилником о квалитету и другим захтевима за рибе ракове, шкољкаше, морске јежеве, морске краставце, жабе, корњаче, пужеве и њихове производе, ("Сл. лист СРЈ", бр. 6/2003) није нигде именована риба Тheragra chalcogramma. По царинској тарифи, Тheragra chalcogramma је дефинисана као Аљаски бакалар.
Проф. др Дејан Смиљанић, са Факултета ветеринарске медицине Универзитета у Београду, у свом објављеном раду „Морске рибе“ навео је да се предметна риба у Србији назива Минтај, те је поједини трговци тако и декларишу.
Дакле, риба Тheragra chalcogramma ни по изворима Википедие, царинској тарифи, објављеним научним радовима, као ни другим валидним документима није дефинисана као ослић, стога нам није јасно из ког разлога су наши трговци одлучили да је преименују у ослића.
Потрошачи на овај начин, куповином филета ослића (Merluccius), заправо купују филет рибе Тheragra chalcogramma, односно филет Аљаског бакалара. Таквим декларисањем потрошачи се директно доводе у заблуду.
Разматрајући даље декларацију, дошли смо до сазнања да је декларација на енглеском језику исправна. На основу тога, поставља се питање да ли на овај начин трговци свесно доводе у обману потрошаче или се ради о случајном пропусту, с обзиром да су две рибе сличног укуса?
Национална организација потрошача Србије је упутила допис Ветеринарској инспекцији са захтевом да испита да ли је у питању погрешно декларисање производа као и да предузме даље кораке из своје надлежности.
Очекујемо њихов одговор.