Грађани Србије ће од следећег месеца моћи да купују техничку робу са ознаком ААА која ће означавати да је та опрема сигурна, квалитетна и усаглашена са европским стандардима.
Ова ознака гарантоваће да је техничка роба претходно прошла контролу неке од 11 акредитованих лабораторија. Ове лабораторије добиле су опрему из претприступних фондова ЕУ, а 500.000 евра је дало Министарство привреде. Укупна вредност пројекта је пет милиона евра. Ова опрема ће се користити за испитивање производа, као што су шпорети, машине за веш, пегле, лична заштитна одела, грађевински производи, опрема која се користи у експлозивним атмосферама...
Тим поводом потписан је уговор између Министарства привреде и 11 лабораторија о коришћењу опреме за испитивање и мерење производа, односно за потврђивање усаглашености техничких производа и апарата које се пласирају на тржиште.
То значи да ће безбедност индустријских производа који буду произведени у Србији бити истоветна онима који су произведени у ЕУ. То би такође требало да доведе до повећања конкурентности српске индустрије на тржишту.
Тим поводом, на конференцији за медије помоћник министра привреде у сектору за квалитет и безбедност Јован Петровић нагласио је да су овакве савремено опремљене лабораторије од велике важности за Србију, имајући у виду да је извоз порастао за 11,5 одсто у односу на претходну годину.
- Потребно је да наша привреда у производњи применује одређене стандарде и захтеве за безбедност производа. Без таквих стандарда нашим производима нема места ни на једном тржишту - рекао је Петровић.
Као симбол безбедности уводи се знак ААА који ће бити замењен ознаком Ц када Србија буде постала чланица Европске уније.
Година безбедности производа
У сарадњи са Европском унијом, Министарство привреде покреће кампању “Безбедност нема цену”, а њен основни циље је подизање свести грађана и саме привреде о значају примене прописа у области безбедности, како за личну безбедност грађана, њихове имовине и животне средине тако и за конкурентност српске привреде на тржишту.
Извор: Блиц
Национална организација потрошача Србије је поново апеловала на државу да размотри њихов предлог за увођење ПРЕКРШАЈНИХ НАЛОГА за трговце јер је све више примера да они избегавају решавање рекламација, па чак и у ситуацијама када је купац очигледно у праву. Од почетка године повећан је број пријава у односу на исти период 2016, а све је више потрошача који не успевају да остваре права која им закон гарантује.